• 01.05.19, 13:45
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Vabadussõja ajalugu: kui Eesti väed Pihkvas käisid

© Rahvusarhiivi Filmiarhiiv
  • © Rahvusarhiivi Filmiarhiiv
Mai algul jätkusid ägedad võitlused Lõuna-Võrumaal, kuhu oli tunginud punaväe Marienburgi väegrupp. Eesti sõdurid olid viimaste kuude raskeist lahinguist kurnatud. Ka punavägi oli kandnud märgatavaid kaotusi nii lahinguis kui ka haigestunute tõttu, kuid neil leidus reserve. Mai alguses oli väegrupp saanud Petrogradist täien­duseks sõjakoolide kursandid (nende seas oli ka eestlasi), kokku u 1000 tääki ja 165 mõõka, lisaks 4 suurtükki. 
8. mail paisati need värsked jõud Haanja suunal rünnakule. Punaväel õnnestus taas tungida Rõuge mõisa ning uuesti algasid lahingud üle oru kirikumõisas asuvate Eesti väeosadega. 20. mail saabus sinna eestlastele toe­tuseks Taani vabatahtlike kompanii kapten Richard G. Borgelini juhtimisel. Haanjas käis rinne kogu aeg edasi-tagasi, kuid Munamäe all suutis Eesti 2. polk punaväe siiski peatada. Seal kandis, eelkõige Pressi, Purka, Peetruse, Pedaja, Kergatsi, Tõlva, Moona ja Kõo küla juures, toimusid verised lahingud, sh ka punaväe kursantidega. 2. polk kaotas maikuu esimese kolme nädalaga Võrumaal langenute ja haavadesse surnutena 2 ohvitseri ning 37 sõdurit ja allohvitseri. Polgule saadeti appi Peipsi rannakaitsepataljon, mis kandis samuti märgatavaid kaotusi. Lääne pool olid Eesti väeosad endiselt kaitsel Mustjõe ülepääsude juures.

Seotud lood

Lood
  • 01.04.19, 16:29
Vabadussõja ajalugu: venelaste suurpealetung rikkus Eesti sõdurite lihavõttepühad
Aprillis 1919 valiti ja astus kokku Eesti Asutav Kogu. Otsekui rahvaesinduse tervitamiseks asusid punased just sel ajal Lõuna-Eestis marulisele pealetungile, lüües Eesti väerinna ohtlikult kõikuma. Aprillis langes rivist välja üle 2000 Eesti sõduri.
Lood
  • 01.08.19, 12:49
Vabadussõja lood: Pihkva tuli venelaste tüli tõttu maha jätta
Landeswehri võitnud Eesti väeosad ei saanud 1919. aasta suvel pikalt puhata. Juba juuli keskel tuli minna sõdima Pihkvamaale, et abistada vene valgeid. Punavägi püüdis Pihkvat tagasi vallutada, Eesti huvides oli aga hoida Punaarmee Eesti piiridest kaugemal. Paraku keskendusid vene valged omavahelistele tülidele ning Eesti sõdurid ei soovinud rohkem nende heaks sõdida.
Lood
  • 01.12.19, 13:41
Rasked detsembrilahingud Vabadussõjas Narva rindel
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele