• 30.03.25, 06:40

Välksõda keskajal

Templirüütlid olid eliitsõdurid. Neil oli 686 reeglist koosnev kirjalik koodeks, mis dikteeris kõiki rüütlielu aspekte, ka käitumist lahinguväljal. Ristisõjas pidid nad ratsutama tihedas rivis, ründama vaenlast ühtse üksusena ning jätkama võitlust, kuni vastane oli purustatud.
© Luca Tarlazzi
  • © Luca Tarlazzi
Rüütlite sõjahobuseid treeniti selleks, et nad lahingus paanikasse ei satuks. © Luca Tarlazzi
  • Rüütlite sõjahobuseid treeniti selleks, et nad lahingus paanikasse ei satuks. © Luca Tarlazzi

Surm lahinguväljal oli austusväärne

Kui tüüpiline keskaegne sõjavägi moodustati ajutiselt amatööridest, siis templirüütlid lõid professionaalse militaarkultuuri, pannes niiviisi aluse traditsioonile, mida võib ka tänapäeva moodsates väe­üksustes näha.
Sõdalasmunkade sisehierarhias oli 15 astet. Varustamine, rahastamine ja taktikaline juhtimine delegeeriti kindlatele inimestele, kes neid ülesandeid iseseisvalt täitsid.
Karistused hierarhia eiramise ja omapäi toimimise eest olid rasked: piitsutamine, vangistus ja ordust väljaheitmine.
Surm lahinguväljal oli ordu ­fanaatiliste rüütlite hulgas äärmiselt austusväärne. Selline surmahirmu puudumine tegi meestest lahingus sitked vastased, kes kunagi kokkupõrkest tagasi ei kohkunud.

Seotud lood

Lood
  • 11.04.25, 12:11
Aastatepikkune harjutamine tegi poistest sõdalased
Viikingid ei lootnud kaugetele rannikutele korraldatud röövretkedel ainult heale õnnele. Nende edu tagasid aastatepikkune harjutamine, hoolas planeerimine, psühholoogiliste sõjapidamisvõtete tundmine ning teravmeelsete sõjakavaluste leidlik rakendamine.
Lood
  • 10.08.24, 06:01
Saksa ordu võitlus Läänemere-äärsete paganatega
Härdasüdamelistest munkadest said varsti pärast ordu asutamist fanaatilised katoliiklased. Saksa ordu levitas jumala sõna mõõga abil. Läänemere äärde rajatud sõltumatust riigist alustasid rüütlid 200 aasta pikkust ristisõda paganatest naabrite vastu.
Lood
  • 01.09.20, 12:17
Skandinaavia eliidi suguvõsade vaheline vaen lõppes kuningatapuga
10. sajandi lõpuks olid viikingiaja suurimad ja tugevaimad suguvõsad omavahel sõlmitud abieluliitude kaudu üksteisega tihedasti seotud. Vereside oli tugev, ent võimuiha ja reeturlikkus panid pereidülli pragunema. Selle tagajärjel algas Põhjalas verine võitlus võimu pärast.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele