Šotimaal avastati ootamatult jälg Winston Churchilli salajasest sõjaaegsest projektist. Moffati linna lähedal metsas sattusid maamõõtjad maa-alusele punkrile, mis oli ehitatud Teise maailmasõja ajal Churchilli salajase armee jaoks. Sõja ajal ehitati üle kogu Suurbritannia umbes 500 samalaadset punkrit.
Nendesse pidid riigi sõjaväe väikesed eriüksused varjuma juhul, kui sakslastel õnnestunuks saareriik okupeerida. Üksuste võitlejad olid saanud väljaõppe, kuidas korraldada sabotaažiakte, ja sõdurid valiti välja päritolu põhjal – igas üksuses pidi olema mehi, kes tundsid üksuse tegevuspiirkonnaks määratud kanti. Üksuse ülesanne oli varjuda punkrites ja tekitada vaenlase tagalas kaost.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Telefoniputkat meenutav minipunker pidi pakkuma kaitset õhurünnaku korral.
Kui britid 1940. aastal Põhja-Prantsusmaalt 338 000 sissepiiratud sõdurit päästsid, langes suurem osa selle kangelasteo aust Briti kuninglikule mereväele ja õhuväele. Päästeoperatsiooni tegelikud kangelased olid aga ennastohverdavalt sõdinud järelväed, kes võitlesid sakslasi kinni hoides viimse meheni.
Albaania diktaator Enver Hoxha kartis invasiooni nii väga, et lasi üle kodumaa ehitada tuhandeid punkreid. Sellele kulus nii palju raha, et Albaaniast sai Euroopa vaeseim riik.