• 31.12.24, 05:41

Merepääste ajalugu: päästeinglid läksid merehädalistele appi

Meremehe üks suuremaid hirme on sattuda tormise ilmaga hätta ja tunda, kuidas lained laevakere tükkideks purustavad. 1824. aastal otsustas üks entusiast karile jooksnud laevale appi minna ja sellega pandi alus ajaloo esimesele pääste­teenistusele. Need mehed riskisid teiste elu nimel enda eluga.
© Bridgeman & Mary Evans
  • © Bridgeman & Mary Evans
Iiri merel Mani saare juures märatses 1822. aasta 6. oktoobril tugev torm. Aadlipäritolu sõjaveteran William Hillary lebas veel oma voodis sadamalinnas Douglases, kui ta kuulis äkki läbi tuulevilina signaalrakettidele iseloomulikku heli. Need tulistati välja ranna lähedal meres olevalt laevalt. Kutter Vigilant oli mõnesaja meetri kaugusel rannikust suure veealuse kari otsa sõitnud.

Seotud lood

Lood
  • 05.03.25, 05:19
Insenerid kuulutavad merele sõja
Tuletornide ja loodusjõudude vahelises võitluses on kord peal üks ja siis jälle teine, kuid lõpuks ometi õnnestub brittidel Plymouthi kanti tormikindel majakas rajada.
Lood
  • 28.12.23, 06:47
Päästjad ei unustanud Titanicu õnnetuses uppunuid kunagi
Viis päeva pärast Titanicu uppumist oli merepind ikka veel kaetud luksuslaevalt pärit mööblitükkide ja prahiga, mille seas ulpisid ka sajad surnukehad. Nova Scotiast saabus sündmuskohale laipu kokku korjama erilaevaga meeskond.
Lood
  • 01.09.17, 17:28
Eesti merepääste ja päästejaamade ajalugu
Mandri-Eesti rannajoon on 1242 kilomeetrit pikk ning rannikul elavad eestlased on aasta-sadu tegelenud meresõidu ja kalastamisega. Esimesed ametlikud merepäästejaamad ilmusid Eesti aladele aga alles 19. sajandi keskel ning päästeoperatsioonid olid pikka aega vabatahtlike pärusmaa.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele