Sobivat töötooli valides ei tohiks lähtuda ainult tooli väljanägemisest, vaid tähelepanu peaks pöörama ka tooli reguleerimisvõimalustele ja mugavusele. Istudes pikki tunde arvuti taga, peab tool just parajal määral toetama sinu keha, et tööpäev mööduks produktiivselt ja tervist koormamata.
Ergonoomiline istumisasend
„Ideaalse töötooli leidmiseks soovitame tulla kauplusse erinevaid mudeleid proovima.
Ergonoomiline kontoritool on mugav ja see peab vastama inimese kasvule ja kehakujule. Tihti proovitakse kaupluses toolidel istuda üleriietega, kuid tegelikult tuleks toole proovida hoopis nende riietega, millega sa tavaliselt tööpostil oled,“ soovitab Home4you tegevjuht Jüri Zoova.
Oluline on tähelepanu pöörata ka õigele istumisasendile. Ergonoomiline istumisasend on selline, kus inimesel on istudes kõik paindekohad ehk põlved, jalad ja kereühendused 90-kraadise nurga all. Just selline asend koormab kõige vähem selga.
Laua ja tooli sobivus
Tooli valimisel tuleb arvestada ka töölaua kõrgusega. Istudes peaksid küünarnukid jääma 90-kraadise nurga alla. Kui tool on laua suhtes liiga madal, tekivad õlgades pinged, kuna käed ja randmed on valel kõrgusel.
Liiga madala laua puhul kiputakse aga arvutiekraani vaatamiseks keha ettepoole kallutama, mis põhjustab kaelapingeid ja väsimust. Seega tasub veel enne tooli valimist laua kõrgus ära mõõta.
Tooli reguleerimisvõimalused
Zoova sõnul mõjutab töötooli hinna ja kvaliteedi suhet tihti see, kui palju seda saab reguleerida ja kohandada. Kõige ergonoomilisematel kontoritoolidel on pea kõik tooli osad reguleeritavad. Lisaks seljatoele ja istme kõrgusele saab reguleerida peatuge, käetugesid, nimmetuge ja isegi istmesügavust, mis on eriti oluline pikemat kasvu inimeste jaoks.
Paljudel ergonoomilistel töötoolidel on kiikumisfunktsioon ja seljatuge saab lukustada 5-7 erinevas positsioonis. Tähelepanu tasub pöörata kaalupiirangule – lihtsamad mudelid sobivad pigem kergema kehakaaluga kasutajatele, samas kui mõned eksklusiivsemad töötoolid kannavad kuni 160 kg.
Materjalid ja kattekangad
Toolide kattematerjalide valik on tänapäeval väga rikkalik ja igaüks leiab sobiva. Saadaval on nii tekstiilkattega, võrkkangast kui nahast ja kunstnahast kontoritoolid.
„Praegu on väga populaarsed võrkkangaga töötoolid, mis on hingavad ja mugavad. Kunstnahka ei tasu samuti peljata – see on tänapäeval juba praktiliselt sama hea ja vastupidav nagu täisnahk,“ toob Zoova välja.
Ratastega, ilma ratasteta või pukktool?
Mugavaks liikumiseks on enamikel töötoolidel rattad all. Kui vanasti kippusid plastikrattad põrandat kriipima, siis Zoova kinnitusel see täna enam nii ei ole. „Meie valikus on nii kroomitud ratastega töötoolid kui ka plastikratastega mudelid. Kõikidel toolidel, mida Home4you-s müüme, on põrandat säästvad rattad,“ ütleb ta. Soovi korral võib siiski tooli alla panna põrandakaitse, mis takistab väiksemagi kriimustuse tekkimist.
Saadaval on ka kontoritoolid, mille ratastel on automaatsed pidurid. See tähendab, et kui inimene toolilt tõuseb, siis ei sõida tool kontori teise otsa, vaid jääb paigale.
Kodukontorisse sobivad ka ilma ratasteta töötoolid. Samuti on saadaval pukktoolid, mis aitavad hoida õiget rühti ja treenivad samal ajal selja- ja kõhulihaseid. Pukktool sobib ka olukordadesse, kus töö eeldab kõrgema laua taga istumist.
Kust leida sobiv töötool?
Home4you on üks Eesti suurimaid kontorimööbli maaletoojaid, kelle valikus on ligi 200 erinevat kontoritooli, mis sobivad nii kodukontorisse, lastetuppa kui büroosse. Home4you kauplused leiad kõigist Eesti suurimatest linnadest – asume Tallinnas, Tartus, Pärnus, Rakveres, Jõhvis ja Narvas.
Linamäe 12 asuvasse mööblisalong-lattu Tallinnas on oodatud ka projektimüügi kliendid!
Suurim valik töötoole on Home4you Linamäe tee 12 mööblisalongis, kus on väljas kõik kontoritoolid. Lai valik töötoole on ka Home4you Tähesaju ja Lõunakeskuse kauplustes.
Kontorimööbli valikuga saad tutvuda e-poes home4you.ee