Toomas Liiv kirjutab Jaan Krossi kooliromaani „Wikmani poisid“ järelsõnas: „Me kõik oleme pärit oma koolist.“ Nii võib öelda, et ka Eesti Vabariik ja ideaalid sündisid Eesti koolis. Teame päris kindlasti, et härra Wikmani prototüübiks oli Jakob Westholm, kes juhtis omanimelist eragümnaasiumi Tallinnas, ja et Jaan Kross õppis selles koolis ka ise aastail 1928–1938. Selle kooli vaimsust – nii päris- kui ka raamatumaailmas – kujundas kristlik-rahvuslik idealism, kõrvuti traditsiooniliste õppeainetega õpiti siin võõrkeeli (prantsuse, inglise, saksa, ladina, vene, valikainena ka soome ja poola keel), kombeid, filosoofiat ja usuõpetust.
Ja kuigi kool oli suure õppemaksuga, õppis siin päritolult väga kirju seltskond. „Viisteist aastat olid piiritusekuningad, s.o. salapiiritusevedajate juhid, vabariigi kõige rahakam rahvas. Aga Wikmani juures ei õppinud neist ainsatki …,“ kirjutab Kross. „Paistis, et kui perekonna põhitunnuseks oli rikkus, pidi see härra Wikmani mõõdupuu järgi hea või vähemalt talutava nimega rikkus olema …“ Nii oli Wikmani gümnaasiumis silmapaistvalt palju riigitegelaste ja ettevõtjate poegi, sekka ka „ärimeeste ja ametnike võsusid“. „Aga kõigi nende nii või teisiti seltskondlikult valitud poiste kõrval leidus ootamatult palju üsna kirju päritoluga lambaid: nimetute pisipoodnike ja töölis- või käsitööperede lapsi. Sest peale eliidieelistamisnõrkuse oli härra Wikmanil veel teine ja võib-olla suuremgi nõrkus, nimelt eelistas ta halbadele õpilastele häid …
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tsaarivalitsus võttis 19. sajandi lõpul ette koolivõrgu korrastamise, pakkudes valdadele võimalust asutada neisse paremat haridust andvad ministeeriumikoolid. Nii mõnelgi pool kohtas mõte suurt vastuseisu ja Saaremaal võttis see koguni väikese sõja mõõtmed. Tegelikult kujutasid ministeeriumikoolid endast maarahva hariduses suurt hüpet.
Meenutame tähtsamaid või värvikamaid sündmusi, mis on Eesti ja maailma lähiajaloos juhtunud veebruarikuus.