Sõna „viiking“ päritolu kohta on mitu arvamust. Osa ajaloolasi leiab, et esialgu nimetati nõnda Oslo fjordi äärsest piirkonnast Vikist pärit meresõitjaid. Teised väidavad, et sõnal „viiking“ on seos sõnaga „viik“ (muinaspõhja vík, vanainglise wic), mis tähendab „lahesoppi“ ning tähistab seega „rahvast, kelle laevad seisid ankrus lahesopis“.
Vanim kirjalik allikas, milles see sõna leidub, on 7. sajandist pärit anglosaksi luulelaul „Widsith“, mida teatakse ka kui „Ränduri laulu“. Niisiis kasutati sõna tükk aega varem sellest ajast, mida oleme harjunud viikingiajaks nimetama. Ajaloolased peavad viikingiaja alguseks u 750. aastat, mil Salme laevadega Saaremaale tulnud viikingid seal lahingus hukkusid. Mida rohkem Põhjamaade viikingid Läänemere maadel röövisid, rüüstasid ja tapsid, seda enam samastus sõna „viiking“ mereröövlitega. Samas polnud üksmeelt, kuidas neid rüüstavaid jõuke oleks õige nimetada. Iirlased kutsusid neid „tõmmudeks ja ilusateks võõrasteks“, gallidele olid nad „mereinimesed“ ja anglosaksid Inglismaal kutsusid neid kõiki „taanideks“.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Viikingeid nimetati väljaspool Skandinaaviat mitut moodi.
Viikingikuningas Erik Haraldsson sai hüüdnime Verekirves väidetavasti pärast oma poolvendade tapmist.
Teadlased on sajandeid mööda vaadanud faktist, et läänemeresoomlased olid samasugused viikingid nagu muistsed Skandinaavia sõdalased. Tänapäeva Soome, Eesti ja Läti võtavad nüüd sisse koha viikingimaade seas.