• 01.08.17, 17:24
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuurordi- ja supluskultuur 19. sajandi Eestis

18. sajandil panid britid aluse meresuplusele kui meditsiinilisele ja moraalsele tegevusele – külm vesi ravivat nii keha kui ka vaimu! Paljud väikesed kalurikülad ja sadamalinnad muutusid maineka­teks kuurortideks. Briti saartelt levis uus komme Mandri-Euroopasse ja sellest ei jäänud puutumata ka ulatusliku rannajoonega Eesti.
© Rahvusarhiivi filmiarhiiv
  • © Rahvusarhiivi filmiarhiiv
Saksa reisikirjanik Johann Georg Kohl kirjeldas 1841. aastal, kuidas juulikuus täitusid Eestimaal kõik merelinnad külalistega, kes „tulid külmast mereveest uut elujõudu saama“. Merevannidest loodeti kasu kogu aastaks, seetõttu suhtuti nendesse väga tõsiselt. Suplusest loobumine olevat olnud sama mõeldamatu kui suurel pühal kirikusse minemata jätmine. Kohli väitel surnud elu sisemaal suvel lausa välja, mere ääres seevastu täitunud iga katusealune.

Seotud lood

Lood
  • 01.07.19, 16:57
Tallinlase rannasuvi läbi aegade
Suvel ihkab linlane müüride vahelt välja, nii on see alati olnud. Suvitamine koos suplemisega hakkas moodi minema 18.–19. sajandil. Millistes randades toona käidi ja kuidas rannapuhkus välja nägi?
Lood
  • 07.01.25, 10:52
Jaanuar läbi aegade: valik sündmusi meilt ja mujalt
Järgmistel lehekülgedel meenutame tähtsamaid või värvikamaid sündmusi, mis on Eesti ja maailma lähiajaloos juhtunud jaanuarikuus.
Lood
  • 12.07.23, 13:53
Suvita nagu aastal 1923!
1923. aasta 12. juuli Päevalehes kirjutati, et juulikuu esimesel nädalal valitses Narvas ja Narva-Jõesuus lausa haruldaselt hea ja suvine õhustik.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele