Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Põhja-Islandil kaevatakse välja haruldast viikingiaaret
Arheoloogid kaevamas viikingihauda Islandil Dysnesi linna juures.
Põhja-Islandis Eyjafjordi juures tegid arheoloogid tähelepanuväärse leiu. Praeguseks on nad sealt leidnud kuus viikingiaja hauda, mille lahti kaevamisel tuli välja sadu 10. sajandist pärit esemeid. Kuuest hauast kaks on lõpuni lahti kaevatud. Need on väga tähelepanuväärsed, sest tegu on Islandil harva esinevate nn paadimatustega. Sellist matmisviisi said endale lubada ainult rikkad viikingid. Lahkunud viiking asetati pärast surma paati, mis seejärel maeti maapinda ja kaeti pinnasega, nii et tekkis kõrgem kääbas.
874. aastal pKr rajasid Norra viikingid Islandile esimesed püsivad elupaigad. Hiljuti leidsid arheoloogid väikese kivi, millele on kraabitud viikingilaeva kujutis, mis on vanem kui seni teada olevad püsiasustusjäljed.
Oslo arheoloogide rõõmuks tuli sadu aastaid tühjana seisnud aiast päevavalgele väärikas viikingihaud. Haruldasest leiust võib olla abi teaduslikus töös.
Ida-Virumaalt Kohtla-Järve lähedalt Vitsiku külast leitud viikingiaegne hõbeaare on Põhja-Euroopa üks vanimaid. Selle koosseis räägib siinsete elanike kontaktidest nii ida- kui ka läänepoolsete aladega.