
- © AKG-IMAGES / RITZAU SCANPIX
Antiikse Ateena demokraatia ei olnud tänapäeva mõistes mingi eriline demokraatia. Hääletada võisid ainult vabad täiskasvanud mehed, samal ajal kui naised, orjad ja võõrad ei saanud linnriigi asjades kuidagi kaasa rääkida. Seetõttu nautis Ateena 300 000 elanikust demokraatliku protsessi võlusid ainult umbes 30 000. Tänapäeval me ei nimeta demokraatlikuks riiki, mille elanikkonnast ainult 10 protsenti on hääleõigusega.
Antiikaja standardite kohaselt oli see siiski väga kõva sõna, et lausa kümnendikul elanikest oli võimalik riigijuhtimises osaleda. See andis Ateena poliitilisele elule ainulaadse vormi. Hääleõiguslikel ateenlastel oli riigiasjadele isegi suurem mõju kui tänapäeva lääne demokraatlike riikide kodanikel, sest Ateenas kehtis otsedemokraatia. Rahvakoosolek kogunes vähemalt korra kuus. See otsustas ka sõja ja rahu ning eelarve üle.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kas tänapäeva demokraatiale oli kõige lähemal muistne Ateena või vabariiklik Rooma?
Kreeka mütoloogia järgi sündis Dionysos peajumal Zeusi ja Teeba printsessi Semele armuloost. Seda sündmust tähistati võimsalt.
Filosoof Sokrates oli Ateena kõige konfliktsem mees. Ühed ülistasid teda kui geeniust, teised olid maruvihased tema lõputute küsimuste peale. Sokrates häiris Ateena tänavatel ligi 40 aastat neid inimesi, kes tahtsid rahus oma igapäevatoimetusi teha.