Äravalitud rahvas: kust juudid tulid ja kas nad vallutasid oma maa sõjaga?
Vana testamendi lood on küll üldtuntud, ent kaua nappis juutide varajase ajaloo kohta usaldusväärset teaduslikku infot. Aastakümneid kestnud arheoloogilised kaevamised ja muud uuringud on lõpuks kergitamas katet jumala valitud rahva loolt.
Jeruusalemm oli leekides, linna sillutatud tänavail kostsid mõõgalöögid ning kajasid appihüüded. Oli augustikuu aastal 70 pKr ning suvekuumus kandis endaga kaasas mädanevate laipade lehka. Pärast linna kurnavat piiramist murdsid 20 000 Rooma leegionäri juutide kaitsest läbi ja tungisid nende pühasse templisse – juudi universumi südamesse.
30. aastal kees Rooma võimu all olnud Palestiina rahulolematusest. Paljude kuulutajate seast paistis eriti silma üks: Jeesus naatsaretlane, kuulsa Ristija Johannese jünger. Tema kirglikud sõnad avaldasid inimestele suurt mõju ning roomlased jälgisid olukorda kahtlustavalt.
Jeesus tuli ilmale sõimes ning kuningas Herodes laskis sellest kuulda saades hukata kõik vastsündinud poisid. Nõnda kirjutasid evangelistid umbes 2000 aastat tagasi. Mida ütlevad toonaste sündmuste kohta arheoloogid ja ajaloolased?
Tõotatud maa voolas piima ja mett ning israeliidid – jumala väljavalitud rahvas – vallutasid selle relvade jõul. Nõnda kirjeldatakse piiblis. Arheoloogid püüavad selgusele jõuda, kui palju on piiblilegendides tõtt.