Venemaal Arhangelski oblastis Pljesjetskaja jaama lähedal asuvates metsades ja soodes kohtab aeg-ajalt roostes okastraati, mädanenud kasarmuid ja vanadusest kokku varisenud vahitorne. Kõik see on Oneglagi – stalinliku Gulagi süsteemi ühe laagri – sünge pärand.

- © Foto: Andras Kralla, kollaaž: Jelena Tsenno
Üle poole selles viibinud vangidest olid poliitilised – sealhulgas Nõukogude võimu vastased okupeeritud Balti riikidest, Ukrainast ja Poolast. See laager eristus eriti karmide elutingimuste poolest, paljud vangid ei suutnud vastu pidada isegi poolt aastat. Nii et kui 1942. aasta külmal kevadel suri ühes kasarmus järjekordne hallipäine poliitvang, ei üllatanud see kedagi. Nii traagiliselt lõppes Tallinna ühe uhkema maja omaniku, pankuri, rikkuri ja Eesti vene partei aktivisti ettevõtja Ivan Jegorovi elu.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Vanaks Jäneseks kutsutud Mart Jänes on näide eesti soost ettevõtjast, kes oli täielik self-made man.
Eestimaa uhkust – põlevkivitööstust – seostatakse sageli nõukogude ajastu tööstusarenguga. Kuid tegelikult tekkis see tööstusharu ja saavutas oma õitsengu juba 1920ndatel ja 1930ndatel. See oli inseneri ja ettevõtja Märt Raua teene, kes maksis oma eduka ettevõtmise eest eluga.
Peaaegu iga Pärnu elanik ja ka paljud külalised teavad Villa Ammendet – hotelli ühes Eesti luksuslikumas vanas häärberis. Aga kes oli selle ettevõtlik ja võimukas omanik, kelle nimi kõmises kunagi Peterburist Briti meredeni?