• 24.04.25, 15:07

Parvepoiste ajastu Eestis

Vanasti kasutati laiemate jõgede ületamiseks parveveoteenust. Parvepoiste ajastu hakkas sadakond aastat tagasi küll otsa saama, kuid pole päris kadunud veel tänapäevalgi.
© Carl Sarap / Tallinna linnamuuseum
  • © Carl Sarap / Tallinna linnamuuseum
Kuigi Eesti pole just eriti jõerohke maa, on jalgsi, hobuse või mõne sõiduvahendiga liikujatel tulnud paratamatult ületada ka paljusid vooluveekogusid. Enamik meie jõgesid on küllalt väikesed, mistõttu on nende ületamiseks kasutatud koolme­kohti või sobivatesse paikadesse rajatud sildu.

Seotud lood

Lood
  • 01.06.18, 19:01
Ei saa üle Emajõest: jõeületuskohad meie suurimal vooluveekogul
„Ei saa üle Emajõest,“ ohkavad Ado Grenzsteini 1888. aasta lastelaulus viisk, põis ja õlekõrs. Emajõgi saab alguse Võrtsjärve kirdenurgast Rannu-Jõesuust, kus oli ametlik parvekoht juba 19. sajandi alguses. Püsisilla sai Rannu-Jõesuu alles 1920. aastail. Mullu tõid tuukrid sealt kaldale Teises maailmasõjas hävinud terassilla fragmendid. Tänapäeval on seal aga kaks silda kõrvuti.
Lood
  • 01.09.17, 17:28
Eesti merepääste ja päästejaamade ajalugu
Mandri-Eesti rannajoon on 1242 kilomeetrit pikk ning rannikul elavad eestlased on aasta-sadu tegelenud meresõidu ja kalastamisega. Esimesed ametlikud merepäästejaamad ilmusid Eesti aladele aga alles 19. sajandi keskel ning päästeoperatsioonid olid pikka aega vabatahtlike pärusmaa.
Lood
  • 10.11.23, 05:20
Linnakse kalme suur hõbeaare: varandus Valhallas pruukimiseks
Varasel viikingiajal visati soodesse kulda jumalate meeleheaks ning kalmesse kaevati hõbevarandusi eesmärgiga neid kord ise teises ilmas kasutada.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele