• 01.12.18, 14:19
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tallinna veevarustuse lugu: allikad, veerenn ja malmtorud

© Parikas / Tallinna Ülikool
  • © Parikas / Tallinna Ülikool
Kiviaegsed kalastajad, kes ligi­kaudu 5000 aasta eest elutsesid praegusel Vabaduse väljakul, said oma mageda vee kätte ilmselt Toompea ja Tõnismäe nõlvadest nirisenud allikatest. Süda tänava ja kino Kosmos vahelt hiljuti avastatud rauaaegse asula elanikud ilmselt jõid tänaste Allika ja Lätte tänava lähistel paiknenud veerohke Karjaallika vett. Ka nendele, kes püüdsid muinasajal kala Härjapea jõel, oli jõevesi kindlasti veel piisavalt puhas joomiseks.

Esimesed kaevud

Seotud lood

Lood
  • 01.12.20, 13:43
Tallinna sadamaala peidab rohkesti laevavrakke
Uhke koge vraki leidmine endiselt sadamaalalt pälvis üldsuse tähelepanu, kuid tegelikult peitub Tallinna kunagisel sadama­alal ja selle läheduses terve vrakkide surnuaed.
Lood
  • 01.05.20, 13:22
Vesi andis Roomale võimu
Roomlased rajasid antiikaja suurima riigi relvadega, kuid akveduktid panid allutatud rahvad mõistma impeeriumisse kuulumise eeliseid. Need hiiglaslikud rajatised olid justkui imed, mis juhtisid külma puhast vett linnadesse, kus tänulikud elanikud võisid nautida pritsivaid purskkaevusid, fontääniskulptuure ja tohutuid saunakomplekse.
Lood
  • 15.02.25, 05:46
Tartu linnus pääses Otepää varjust
Esimene linnus rajati Tartusse Emajõe koolmekoha kaitseks ja selle peremees oli Lõuna-Eesti toonase keskuse Otepää võimuperekond. Millegipärast äratas see tagasihoidlik eelpost Vana-Vene vürstide huvi ja vallutushimu.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele