• 14.06.22, 14:47

Mis ajast me laseme ilutulestikku?

© PD-ART
  • © PD-ART
Värvikirevate ilutulestikurakettide eest, mis plahvatavad taevas nii uusaastaööl kui ka suvistel pidupäevadel, võime tänada hiinlasi. See, millal nad ilutulestiku leiutasid, pole täpselt teada. Arvatakse, et primitiivne ilutulestik mõeldi välja 9. sajandil. Tollest ajast pärineb teade, et Hiina alkeemikud olevat süüdanud toruks keeratud paberit ja bambusevarre juppe, millesse oli topitud puusütt, väävlit ja salpeetrit. Need plahvatasid kõva pauguga, mis pidi hiinlaste arvates peletama eemale halvad vaimud ja tooma õnne. Seepärast kasutati seda leiutist pidulikel puhkudel, seal­hulgas uue aasta saabumise tähistamiseks.
Keskajal levis ilutulestik Hiinast Lähis-Ida kaudu Euroopasse. See hakkas Euroopa kuningatele meeldima ning seda hakati innukalt kasutama kroonimiste, pulmade ja sõjaväepraadide ajal. Ilutulestikku kärtsutati näiteks 1486. aastal Inglismaa kuninga Henry VII pulmas. Hilisem Inglismaa kuninganna Elizabeth I oli paukudest ja mürast niivõrd vaimustunud, et lõi õukonda lausa Inglismaa tulemeistri ameti.

Seotud lood

Lood
  • 01.12.20, 12:45
Jõuluehted: ämblikuvõrgud, väljaheited ja võltskurgid
Jõulud on kristlik püha, kuid selle religioosne sõnum hakkas juba 100 aastat tagasi jääma tarbimispillerkaari ja väikekodanliku perekeskse tundlemise varju.
Lood
  • 16.05.24, 06:18
Kes võttis esimesena kasutusele paberraha?
Hiina rahatähtedel olid selle õigsust kinnitavad templid, aga ka hoiatus võltsijale.
Lood
  • 01.06.21, 16:49
Kes leiutas päikeseprillid?
Jahil käies kannavad inuitid traditsioonilisi kaitseprille ka tänapäeval.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele