• 01.03.17, 11:52
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Rooma aja mündid Eestist

Pikka aega oli Eesti aladelt teada ainult üks kindel Rooma müntide aare. Viimastel aastatel on tehtud aga mitu suuremat avastust, mis on aidanud meil mõista, kuidas need mündid siia jõudnud on.
© Tartu Ülikooli Muuseum
  • © Tartu Ülikooli Muuseum
Enne kui tekkis „päris“ raha, vahetati kaupa kauba vastu. Sageli juhtus aga, et üks pool ei soovinud seda, mida teisel pakkuda oli. Nii tuli leida ­midagi, mis oleks üldkasutatav ja mille kõik pooled hea meelega vastu võtaksid. Aja jooksul kujunes niisuguseks „kau­pade kaubaks“ väärismetall. Hõlbustamaks selle kasutamist, hakati parajaid, kindlaksmääratud kaaluga metallitükke juba ette valmis tegema ja n-ö garantiitempliga varustama.

Seotud lood

Lood
  • 01.01.19, 13:06
Leiti Rooma pangaboks
Münte oli kerge tähele panna, sest suur tükk amforast oli puudu.
Lood
  • 19.04.25, 13:40
Mustmätta peitvara
Rooma rauaajal käis Eestis intensiivne pronksitöötlemine. Sellest annavad tunnistust mõned suured pronksileiud, mis on tõlgendatavad pronksi tagavaradena.
Lood
  • 08.02.25, 05:09
Tehumardi peitvara tõendab läänemeresoomlaste osalemist muinasaegses pronksikaubanduses
Läänemeresoomlaste rajatud kindlustatud asulad Eestis olid hõlmatud pronksikaubanduse võrgustikku. Täpsemini tegeldi siin Skandinaavia vanametalli töötlemisega.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele