• 01.12.18, 20:04
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Vabadussõja ajalugu: punavägi takerdus Eestis oma vigadesse

© Rahvusarhiivi Filmiarhiiv
  • © Rahvusarhiivi Filmiarhiiv
Punaarmee rünnak tabas Eestit ajal, kui riigil puudus reaalne kaitsevägi. Alles 16. novembril oli valitsus otsustanud vabatahtlikest formeeri­da 25 000mehelise rahvaväe. Vabatahtlike mobiliseerimist alustati 21. novembril, ja kuna see ebaõnnestus, siis 29. novembril kuulutati välja sundmobilisatsioon. Tegelikult algas nii vabatahtlike kui ka sundmobilisatsioon kohtadel hiljem, Lõuna-Eestis häiris seda sakslaste võimutsemine, relvade ja varustuse puudus. Nii jäädi hiljaks, väeosad vajasid ka aega väljaõppeks. Puudulik oli sõjaväe juhtimise süsteem, alles 14. detsembril loodi operatiivstaap ja 23. detsembril määrati Johan Laidoner ülemjuhatajaks.
Kiiruga formeeritud Eesti väeosadest jooksis juba teel rindele või pärast esimesi kokkupõrkeid vaenlasega palju sõdureid laiali, taandusid ka kaitseliidu salgad. Võitlustahtele mõjusid halvasti puudulik relvastus, varustus, laskemoona nappus ja üleväsimus. Võitlejate vähesus tähendas, et rinne oli hõre ja vaenlasel oli lihtne kaitsjaid tiibadelt haarata või tungida läbi üksuste vahelt. Allesjäänud mehed kandsid väsitavat valveteenistust.

Seotud lood

Lood
  • 01.08.19, 12:49
Vabadussõja lood: Pihkva tuli venelaste tüli tõttu maha jätta
Landeswehri võitnud Eesti väeosad ei saanud 1919. aasta suvel pikalt puhata. Juba juuli keskel tuli minna sõdima Pihkvamaale, et abistada vene valgeid. Punavägi püüdis Pihkvat tagasi vallutada, Eesti huvides oli aga hoida Punaarmee Eesti piiridest kaugemal. Paraku keskendusid vene valged omavahelistele tülidele ning Eesti sõdurid ei soovinud rohkem nende heaks sõdida.
Lood
  • 01.12.19, 13:41
Rasked detsembrilahingud Vabadussõjas Narva rindel
Lood
  • 01.04.19, 16:29
Vabadussõja ajalugu: venelaste suurpealetung rikkus Eesti sõdurite lihavõttepühad
Aprillis 1919 valiti ja astus kokku Eesti Asutav Kogu. Otsekui rahvaesinduse tervitamiseks asusid punased just sel ajal Lõuna-Eestis marulisele pealetungile, lüües Eesti väerinna ohtlikult kõikuma. Aprillis langes rivist välja üle 2000 Eesti sõduri.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele