
- © Rahvusarhiivi Filmiarhiiv (Sõjaväe Õppeasutiste Sõjakooli jalaväe ohvitseride klassi lipnikud marssimas 1938. aastal Jägala laagrisse.)
Juba 1939. aasta augusti lõpus tugevdati valvet ja vaatlusi Eesti piiridel ja sisemaal. Kui 1. septembril puhkes Saksamaa ja Poola vahel sõda, kuulutas Eesti valitsus välja neutraliteedi. 2. septembril arutas valitsus mobilisatsiooni korraldamist, kuid seda ei peetud vajalikuks. Ei tahetud provotseerida Nõukogude Liitu, pealegi oleks mobilisatsioon tekitanud ka paanikat ja suuri kulusid. Siiski võinuks reservlaste õppustele kutsumisega tugevdada piirikattevägesid, nagu tegid Läti ja Leedu. 7. septembril saadeti kindral Johan Laidoneri korraldusel Tallinnast Saaremaale garnisoniks 50meheline komando.
Pärast Poola allveelaeva Orzeł põgenemist ööl vastu 18. septembrit Tallinna sadamast hakkasid Soome ja Riia lahte saadetud Nõukogude sõjalaevad ja -lennukid alates 19. septembrist segama Eesti mereühendust välismaailmaga. Vastuseks viidi Eesti Merelaevastiku divisjoni laevad 19. septembril lahinguvalmidusse. 20.–22. septembril asuti tugevdama õhukaitset ja tankitõrjet ning suurtükiväegruppidele saadeti laiali kevadel Eestisse korrastamiseks toodud 114millimeetrised haubitsad. Naissaare komandantuuris kordamisõppustel olnud reservlased kasutati ära ka merekindluste teiste patareide tugevdamiseks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
1940. aasta juunis okupeeris Nõukogude Liit Eesti ja teised Balti riigid. Punaarmee oli valmistunud suuremahuliseks sõjaliseks operatsiooniks Eesti vastu ning alustanud riigi mere- ja õhublokaadi. Sellega oli Eesti saatus otsustatud.
Bolševistliku Venemaa juht Vladimir Lenin jäi uskuma kohalike enamlaste liiga optimistlikke teateid ja käsutas Punaarmee Narvat vallutama ilma korraliku ettevalmistuseta. Narvas tuli punastel peale kodumaale igatsevate Saksa sõdurite rinda pista ka Eesti Vabariigi esimeste sõjaväeüksustega.