• 01.06.20, 21:41

Petra - kadunud linn kaljude vahel

2000 aastat tagasi oli Petra suurlinn, millel oli rohkem võimu kui Damaskusel. Linn võis hoobelda tohutu templi ja amfiteatriga, kus oli istekohti 4000 pealtvaatajale. Siis aga vallutasid Petra roomlased, seejärel tabasid linna maavärinad ning lõpuks Petra unustati. Alles 1812. aastal läks üks seikleja legendaarset vanaaja linna otsima.
© Ullstein Bild & Shutterstock
  • © Ullstein Bild & Shutterstock
Johann Ludwig Burckhardt ja tema kaas­lased kuulsid ainult tuulesosinat ja omaenda sammude kaja kitsas mäekurus, mida kohalikud kutsusid siq’iks. Mitmes kohas oli hämar kuru kõigest paa­r meetrit lai ja kaljuseinad kerkisid väikese seltskonna pea kohal 80 meetri kõrgusele. Šveitsi seikleja oli veendunud, et vanaaja riigi Nabatea kadunud iidne pealinn Petra asub peidetuna selle mäekuru lõpus, mis siugles läbi viljatute mäge­de Wadi Musa juures tänapäeva Jordaanias. Tema kohalike teejuhtide meelest oli piirkond asustatud kurjade vaimudega ja täis uskmatute hooneid.

Seotud lood

Lood
  • 14.08.24, 06:00
Kas varane keemiarelv? 19 roomlase müstiline surm
Põlenud Rooma sõdureid täis tunnel on teadlasi aastakümneid vaevanud. Roomlasi piirasid Sassaniidid, kes üritasid kõigest väest, maksku mis maksab, tungida garnisoni­linna Dura-Europos. Lõpuks seisis nende teel ainult 19 meest. Mis edasi sai?
Lood
  • 01.09.16, 11:51
Jumalate häll Türgis
Kui arheoloogid hakkasid 1995. aastal Kagu-Türgis ühel künkal kaevama, polnud neil aimugi, et nende avastused muudavad kõiki teooriaid, mis teadlastel selle hetkeni varase kiviaja kohta olid.
Lood
  • 24.12.24, 05:28
Esimesed tšarterreisid - massiturism leiutati Veneetsias
15. sajandil Veneetsias käinud turistide küsimused on täna­päevalgi kohased.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele