• 01.09.16, 11:51
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Jumalate häll Türgis

Kui arheoloogid hakkasid 1995. aastal Kagu-Türgis ühel künkal kaevama, polnud neil aimugi, et nende avastused muudavad kõiki teooriaid, mis teadlastel selle hetkeni varase kiviaja kohta olid.
© BV. Musi / National Geographic
  • © BV. Musi / National Geographic
Kaugelt ei tundunud viljatu mullaküngas Kagu-Türgis, umbkaudu 30 kilomeetrit Süüria piirist midagi erilist olevat. Peale üksiku puu selle tipus oli kink täiesti lage. Saksa arheoloogi Klaus Schmidti jaoks, kes 1994. aasta sügisel toda kõledat maakohta uuris, oli see küngas ülimalt huvi­tav. Ükski loodusjõud poleks suutnud lubjakivikõrgendikule 15 meetrit kõrget mulla­kinku luua. Klaus Schmidtil ­polnud kahtlust – künka, millele kohalikud olid nimeks pannud Göbekli Tepe ehk paksmagu-küngas, pidid olema loonud inimesed.

Seotud lood

Lood
  • 23.12.24, 05:25
Kivikirves on ajaloo tähtsaim tööriist
Ükskõik, kas kiviaja inimene tahtis kalapüünist valmistada, alet teha või paati ehitada, haaras ta truu abilise kivikirve. Tuhandeid aastaid oli see inimese parim tööriist.
Lood
  • 16.02.23, 13:53
Millal süüdati esimene lõke?
Teadlased on pikka aega vaielnud selle üle, millal inimene tule taltsutas. Uus tehisintellekt võib aidata sellele küsimusele täpsemini vastata.
Lood
  • 29.10.23, 05:23
Maailma vanimas lugulaulus kohtub leopard peenisega
Kas mees näitab üles oma julgust? Või sümboliseerib peenisest kinnihaaramine seda, et tema käes on võim? Türgi arheoloogid otsivad mõistatusele pingsalt seletust.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele