
- © The Trustees of the British Museum / Scala Archives, Florence
Roomlastele meeldisid kaarikuvõidusõidud, kus kaarikujuhid panid oma elu kaalule kuni 150 000 pealtvaataja ees. Arheoloogiliste leidude ja ajalooliste allikate põhjaliku uurimise järel rekonstrueerisid teadlased ja eksperdid 2000 aasta tagused sõiduvahendid. Tehti ka katsesõit, mis kinnitas seda, mida teadlased olid ammu eeldanud: need kaarikud olid konstrueeritud suure kiiruse saavutamiseks, kuid juhi ohutuse peale polnud keegi mõelnud. Kaariku hapra puit- ja nahkkonstruktsiooni tõttu kaalus see üksnes 25 kg. Rattad olid väikesed ja kitsad ning platvorm, millel juht seisis, oli vähem kui meetrilaiune.
„Sellise kaarikuga sõit oli väga ohtlik, ja küllap see võiduajamine nägigi ohtlik välja. Pealtvaatajateks olnud roomlased ootasid pinget ja põnevust,“ ütles Briti ajaloolane Mike Loades, kes hoburakendiga katsesõidu sooritas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Mänguhimulised roomlased rajasid 8. sajandil eKr endale võidusõidurajaga võistlusväljaku. Algne mudane rada muutus ajapikku Rooma suurimaks rahvalõbustuspaigaks.
Selles loos toome lugejani mõned olulised faktid Rooma kuulsate, elukutseliste elu ja surma peale võitlejate kohta. Kes nad olid?
Kahest matmispaigast leitud rohkem kui 150 gladiaatori luustikud on andnud teadlastele ülevaate Rooma gladiaatorite julmast argielust. 700 aasta vältel surid orjastatud võitlejad roomlaste lõbustamiseks. Samal ajal kui publik juubeldas, võitlesid need põlatud meelelahutajad oma elu eest.