13. sajandil ilmus püha Andrease rist Šoti riigivapile ja 16. sajandist saadik ka Šoti lipule. 1606. aastal toodi šotlaste lipu rist ka Suurbritannia lipule Union Jack.
Šoti lipul olevat risti nimetatakse Andrease ristiks. Apostel Andreas löödi 60. aastal risti ja kõige varasemad allikad mainivad ainult seda, et Kreeka linnas Patrases pandi ta ladina ristile nagu Jeesus. Hilisemad allikad aga väidavad, et ta löödi külili olevale ristile, sest tema enda sõnul ei pidanud ta end Jeesuse saatuse vääriliseks.
Legendi järgi on tõeline šotlane oma kildi all alasti. Kas šotlased lasevad õrnadel kehaosadel tõesti vabalt ruudumustri all tuulduda või on tegemist müüdiga?
Keskajal lasid paljud kuningad ja ülikud matta oma südame muust kehast eraldi. Organ palsameeriti ja seejärel sängitati tähtsasse kohta. Süda kui hinge koda kaasati halastamatusse võitlusse maa, võimu ja au pärast.
Legendaarsed viikingikuningad Harald Kaunisjuus ja Olav Tryggvason vallutasid Šotimaa ääreala ning sundisid kohalikud keltide riigikesed sisemaale taanduma. Skandinaavlaste jälg on tänapäevalgi Šotimaal märgatav.