1835. aasta hilissuvel tabas New Yorki kuupalavik. Üks linna ajaleht teatas pommuudisena, et kuulus astronoom oli Kuu pealt avastanud nahkhiireinimesed, kes seal ennastunustavalt armatsesid.

- © Science History Images / Imageselect
New Yorgi ajalehe The Sun lugejad said 1835. aasta augustis hämmastava ülevaate elust Kuul. „Need olendid on kahtlemata süütud ja õnnelikud, kuigi osa nende lõbustusi pole päris sellised, mida meie siin Maal sobivaks käitumiseks peame,“ kirjutati lehes. Lugejatele anti mõista, et Kuul elavad nahkhiireinimesed seksivad kõikjal, isegi avalikes kohtades. Siivsuse huvides püüdis ajaleht vaatlusi kirjeldada kujundlikus sõnastuses, kuid väitis, et kõik need andmed pärinesid Lõuna-Aafrika vaatlusjaamast ühelt maailmakuulsalt astronoomilt.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Taevast vaadati ja vaadeldi süstemaatiliselt juba ammu enne teleskoopide leiutamist. Taevakehi kasutati päris osavalt ajaarvamises, nendelt oodati vastuseid nii argistele kui ka igavikulistele küsimustele. Päike, Kuu ning liikuvad helendavad täpikesed paelusid ka meie esivanemaid.
Ajal, mil astronoomid teevad vigu ja keegi ei saa taevavõlvist aru, otsustab 16aastane juuratudeng Tycho Brahe võtta ette tohutu töö. Varustatud sekstandi ja põhjalikkusega, kavatseb ta lahendada Kuu mõistatused ning kaardistada tähistaeva. Brahe teel seisab aga kaks takistust: tema ülbe iseloom ja üks tuletorn Skånes.
William Herschel oli ametilt küll muusik, kuid tegeles ka astronoomiaga. Ta uuris muu hulgas udukogude kaugust.