• 10.04.25, 06:24

Kuninga veidraimad teenrid: peksupoiss ja tagumikupühkija

Keskaegse kuninga ümber tiirles terve armee ametnikke ja teenreid. Mõni neist kontrollis riigi rahaasju ja tegeles sõjaväe loomisega, teiste ülesanne oli maitsta kuninga sööki ning pühkida tema tagumikku.
© Getty Images
  • © Getty Images
Kojanarr pidi laulu ja satiiriga kuningat lõbustama. © Getty Images
  • Kojanarr pidi laulu ja satiiriga kuningat lõbustama. © Getty Images

Kojanarr oli kuninga ülemeelik hääletoru

Keskajal võisid kojanarrid olla nii mehed kui ka naised. Kirevalt rõivastatud meelelahutaja mängis õukonnas erilist rolli, sest ainult narr võis endale lubada valitseja siseringi aadlike üle naljatlemist ja nalja viskamist isegi kuninga üle, kaotamata seejuures elu. Tema Majesteedi arvel naljaheitmine oli peaaegu kohustus. Inglismaa kuninganna Elizabeth I sõitles kord oma koja­narriga, et too tema üle piisavalt nalja ei tee.
Tema Majesteet kaitses narri, keda muu hulgas kasutati kõige selle väljendamiseks, mille otse välja ütlemist kuningas või kuninganna endale lubada ei saanud.
Kojanarriks oli lihtsam saada puudega ­inimestel ja liliputtidel, eriti kui nad olid ka andekad, nii et suutsid poliitilistesse diskussioonidesse sekkuda. Teised õukonnaliikmed tavaliselt vihkasid narri, kuna too tegi neist naerualused. Näiteks ähvardas ­Buckinghami hertsog 1623. aastal kojanarr Archibald Armstrongi surnuks peksta, mille peale too aga vastas: „Hertsogeid on ­sageli poodud jultumuse, kuid ei iial ühtki narri rääkimise eest.“

Seotud lood

Lood
  • 08.08.23, 07:50
5 põhjust, miks sa elad paremini kui keskaegne kuningas
Kuninglik elu polnud just üleliia kadestamistväärne. Kuningas pidi leppima sundabieluga, külma ja haisva koduga ning sellegagi, et teda kippusid kogu aeg käperdama tõbised inimesed.
Lood
  • 12.11.24, 05:19
Reformaator Martin Luther sulges patuste otsetee taevasse
Indulgentsimüüjatel olid 16. sajandi alguses käed tööd täis, kuna Saksamaal tuli kristlasi meelitada uue Peetri kiriku ehitamiseks raha välja käima. 1517. aastal läks jumala andestusega kauplemine aga ühe mehe arvates üle piiri.
Lood
  • 29.04.23, 14:30
Reformatsioon Eestis ja Euroopas: Luther sulges patuste otsetee taevasse
Indulgentsimüüjatel olid 16. sajandi algul käed tööd täis, kuna Saksamaal tuli meelitada kristlasi uue Peetri kiriku ehitamiseks raha välja käima. 1517. aastal läks jumala andestusega kauplemine ühe mehe arvates üle piiri.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele